مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: 25 درصد اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی امسال در استان تخصیص یافته که عمده آن‌ها نقد بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری انعکاس اردبیل،  یعثوب نژادمحمد در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: یک ‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای استانی بوده که از این رقم ۳۵۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

وی تصریح کرد: از مجموع ۲۵ درصد اعتبارات تخصیص یافته به استان، ۱۹ درصد نقد و ۶ درصد اسناد خزانه بوده که برای اجرا و تکمیل ۲۴۴ طرح در قالب یک‌هزار و ۱۰ پروژه هزینه شده است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل در مورد اعتبارات هزینه ای استان نیز گفت: در ۱۰ ماهه امسال ۸۵ درصد این اعتبارات هزینه شده که رقمی بالغ بر ۶۷۹ میلیارد تومان بوده است.

نژادمحمد افزود: ما در حال حاضر دیون پرسنلی نداریم اما بدهی به پیمانکاران را که به صورت ثبت شده است، پیگیر هستیم تا تأمین شده و پرداخت این مطالبات انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: پاداش پایان خدمت و مرخصی بازنشستگان ۱۴۰۱ پرداخت نشده و در این زمینه منتظر دستورالعمل‌ها و ابلاغ‌های جدید کشوری هستیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اضافه کرد: قرار است کسری اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی های سرمایه ای از محل مازاد درآمدها و مولدسازی دارایی ها جبران شود که امیدواریم با تحقق صد درصدی منابع این بخش، اهداف و برنامه‌ریزی‌ها را در این حوزه محقق کنیم.

وی بیان کرد: با ابلاغ آئین‌نامه مولدسازی که در یک ماه اخیر تدوین و به استان‌ها اعلام شده، انتظار می‌رود شرایط مطلوب‌تری را در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام شاهد باشیم.

نژادمحمد در ادامه سخنان خود اظهار کرد: از محل فروش این اموال قرار نیست تنها بدهی پرسنل و یا هزینه‌های جاری تأمین شود بلکه بخش عمده‌ای از این منابع صرف تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و هدف ارزش افزایی اموال دولتی است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تصریح کرد: با تجدیدنظری که در روش تأمین مالی این حوزه انجام شده، انتظار می‌رود شرایط بهتری را در تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های نیمه‌تمام در استان اردبیل شاهد باشیم.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان اردبیل به فعالیت‌های انجام شده در حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز اشاره کرد و گفت: انجام مطالعات اقتصادی برای پروژه‌های مشارکتی و سرمایه‌گذاری با فعال شدن مرکز خدمات سرمایه‌گذاری انجام شده و در این زمینه تحولات خوبی را نیز شاهد هستیم.

نژادمحمد افزود: بخش عظیمی از مراجعات از شکل حضوری به غیرحضوری تبدیل شده و در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری و پنجره واحدی که راه‌اندازی کردیم، سعی ما بر این است تا با دقت و سرعت بیشتر پاسخ و راهنمایی‌های لازم سرمایه‌گذاران را انجام دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از ظرفیت اطلس سرمایه‌گذاری استان نیز در این حوزه استفاده می‌کنیم تا با توجه به اطلاعاتی که جمع‌آوری شده، شرایط بهتری را در همراهی با سرمایه‌گذاران و حل و فصل مشکلات آنها داشته باشیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل به برگزاری ۴۴ جلسه با حضور نمایندگان ثابت ۲۵ دستگاه اجرایی و صادرکننده مجوزها را یادآور شد و اضافه کرد: در مرکز خدمات سرمایه‌گذاری ۶۸ مورد از مشکلات سرمایه‌گذاران مطرح و حل و فصل شده است.

وی بیان کرد: ۹۰ درصد این مشکلات رفع و رجوع شده و همچنان رویکرد وزارت اقتصاد و دارایی تسهیل در فرآیند سرمایه‌گذاری و حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است.

نژادمحمد در ادامه سخنان خود اظهار کرد: ۶ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در استان اردبیل به نتیجه رسیده و هم اکنون فعال هستند که رقم سرمایه گذاری آنها بالغ بر 26 میلیون و 700 هزار دلار است.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان تصریح کرد: در ۱۰ ماهه امسال یک سرمایه‌گذار جدید خارجی در استان سرمایه گذاری کرده و مابقی در مرحله اخذ و صدور مجوز است تا سرمایه‌گذاری در حوزه اقتصادی انجام شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل تصریح کرد: در بخش انرژی و انتقال فناوری‌ها و دانش فنی جدید به کشت و صنعت پارس حضور سرمایه‌گذاران جدید را با سرمایه‌گذاری 30 میلیون دلاری شاهد هستیم و در کنار آن در اردبیل سرمایه‌گذاری در حوزه آجر، تولید نهاده‌های دامی و سنگ‌های تزئینی و نمک خوراکی را نیز با همراهی سرمایه‌گذاران شاهد و ناظر هستیم.

وی اظهار کرد: مهمترین وظیفه و تکلیف امور اقتصادی و دارایی استان تأمین و تجهیز منابع است که از این حیث منابع در سال‌جاری در بخش درآمدهای عمومی معادل یک‌هزار و ۷۷۵ میلیارد تومان است.

نژاد محمد ادامه داد : یک‌هزار و ۶۴۷ میلیارد تومان از این منابع مالیات و مابقی نیز وصولی از سایر منابع درآمدی است که در قالب تخصیص اعتبار صرف توسعه استان می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: سهم مالیات از درآمدهای عمومی استان اردبیل ۹۲.۵ درصد و سهم سایر منابع نیز ۷.۵ درصد است که تلاش بر تقویت و توسعه منابع از محل‌های مختلف است.

وی افزود: در ۱۰ ماهه امسال ۱۰۵ درصد وصولی درآمد را شاهد بودیم که از مجموع یک‌هزار و ۵۵۵ میلیارد تومان منابع درآمدی استان، یک‌هزار و ۴۶۳ میلیارد تومان وصول مالیات بوده است.

نژاد محمد در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: ۹۴ درصد درآمد وصولی استان سهم مالیات است و ۶ درصد سایر منابع تشکیل می‌دهد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان دومین منبع تأمین منابع را مولدسازی دارایی‌های دولت اعلام کرد و ادامه داد: بعد از سال‌ها بلاتکلیفی در قانون بودجه تکلیف این املاک و اموال مازاد دولتی مشخص شد تا از طریق آیین نامه مولدسازی، بخشی از این املاک و اموال به فروش رسیده و از این محل جبران کسری‌ها انجام شود.

وی اضافه کرد: امسال تاکنون به صورت نقد و از طریق انتشار آگهی عمومی و مزایده فروش اموال را شاهد بودیم که تکلیف کشوری در بودجه سالانه، ۲۳ هزار میلیارد تومان منابع درآمدی از محل مولدسازی بوده است.

نژادمحمد بیان کرد: ۱۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اموال مازاد در امر سرمایه‌گذاری، تولید، اشتغال آفرینی و طرح‌های دانش‌بنیان و 7500 میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های نیمه تمام ، پاداش بازنشستگان و تامین هزینه های ضروری دستگاه ها اختصاص خواهد یافت.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان در ادامه سخنان خود اظهار کرد: تاکنون در استان اردبیل ۱۶ ملک دولتی به ارزش ۷۲ میلیارد تومان به فروش رسیده و برای ۳۰ ملک نیز مجوز فروش دریافت کردیم که در مرحله فروش و یا انتشار آگهی قرار گرفته است.

نژادمحمد تصریح کرد: ۱۲ ملک نیز در مرحله فروش قرار گرفته و امیدواریم با فروش ۴۲ ملک شناسایی شده، بالغ بر یک‌هزار میلیارد تومان منابع نصیب استان شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد : رویکرد دولت در مولدسازی منابع بسیار مهم و اساسی است و امیدواریم با اقدامات مؤثر در این زمینه بتوانیم تصمیمات دولت را عملیاتی کنیم.