وزیر کشور گفت: پرداخت تسهیلات و وام‌های مناسب برای باغداران و کشاورزان سیل زده استان اردبیل در اولین جلسه مدیریت بحران کشور در دستور کار خواهد بود.

به گزارش انعکاس اردبیل، احمد وحیدی عصر امروز در ستاد مدیریت بحران سیلاب‌های اخیر استان اردبیل که در فرمانداری شهرستان گرمی برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس گزارشات مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان اردبیل سیلاب‌های اخیر در این استان خسارت چند ۱۰ هزار میلیارد تومانی وارد کرده است که بخش حداکثری این خسارات با اقدامات لازم فنی و تخصصی در حوزه‌های ابنیه، کشاورزی و دیگر حوزه‌ها قابل پیشگیری بود.

وی افزود: در حوزه پیش بینی و پیشگیری سیلاب‌ها اقداماتی در سطح کشور تدبیر و انجام شده است ولی این اقدامات اصلا کافی نبوده و با تقویت سیستم‌های پیش بینی و تقویت ابنیه‌هایی همچون فنی، راه و منازل و مسیل سازی‌ها و کانال سازی و آبخیزداری، بخش حداکثری و بسیار قابل توجهی از خسارات، پیشگیری می‌شود.

اطلس خطرات استان اردبیل در حوزه سیلاب تدوین شود

وزیر کشور گفت: اطلس خطرات استان اردبیل در حوزه سیلاب تدوین و اقدامات لازم جهت پیشگیری در سطح ملی و استانی توسط دستگاه‌های اجرایی استان در دستور کار ویژه قرار داشته باشد و باید از اتفاقات تلخ و خسارت بار اخیر سیلاب‌ها همچون استان اردبیل و‌ سایر نقاط کشور، درس عبرت گرفته شود.

خسارت سیل به یک هزار و ۵۰۰ واحد فعال دامی در استان اردبیل

وحیدی تصریح کرد: در سیلاب‌های اخیر استان اردبیل یک هزار و ۵۰۰ لوازم خانگی واحد‌های مسکونی و یک هزار و ۵۰۰ واحد فعال دامی دچار آسیب‌های بسیار قابل توجهی شده است که آسیب‌های فوق با اقدامات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) رفع خواهد شد.

وی ادامه داد: در حوزه ساخت، بازسازی و مرمت منازل مسکونی آسیب دیده در سیلاب‌های استان اردبیل، میلگرد و سیمان توسط بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تامین خواهد شد و در نقاط شهری و روستایی، آسفالت‌های آسیب دیده توسط شهرداری‌ها ترمیم و بهسازی‌ خواهد شد.

وزیر کشور گفت: منازل مسکونی در سطح استان اردبیل که در مسیل‌های سیلاب قرار دارند با اتخاذ تدابیر لازم همچون تامین زمین جابجا شوند و‌ به شکل ویژه و بدون فوت وقت قنات‌ها و چاه‌هایی که با گل و لای پر شده است تخلیه شود.

تسهیلات مناسب به کشاورزان استان اردبیل ارایه می‌شود

وحیدی اظهار کرد: تسهیلات و وام‌های مناسب برای باغداران و کشاورزان سیل زده استان اردبیل در اولین جلسه مدیریت بحران کشور در دستور کار خواهد بود و دستورات لازم صادر خواهد شد. رقم بیمه برای هر هکتار، ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که این رقم در سطح کشور باید به مبلغ قابل توجهی افزایش یابد.

وی ادامه داد: با عنایت پروردگار متعال و تلاش شبانه روزی مسئولان استانداری، فرمانداری‌ها و سایر دستگاه‌های اجرایی، خدمت رسان و مردم نهاد، به دنبال سیلاب‌های اخیر، در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد و فقط آب چند روستا قطع بوده که بزودی وصل می‌شود.

وزیر کشور گفت: شهرستان گرمی در حوزه کشاورزی گلخانه‌ای پتانسیل بسیار قابل توجهی دارد که با توجه ملی و پیگیری‌های استانی، این ظرفیت ویژه به ثروت تبدیل خواهد شد.

  • منبع خبر : فارس