بدن و مجموعه اعضای آن از پیچیده ترین و پیشرفته ترین نعمات و معجزاتی است که خداوند به ما عطا فرموده و بارها در احادیث و سفارش بزرگان از آن بعنوان نعمت و امانت الهی یاد شده است.

پایگاه تحلیلی خبری انعکاس اردبیل- یادداشت- رشید عبدالحسینی: بدن و مجموعه اعضای آن از پیچیده ترین و پیشرفته ترین نعمات و معجزاتی است که خداوند به ما عطا فرموده و بارها در احادیث و سفارش بزرگان از آن بعنوان نعمت و امانت الهی یاد شده است.

برای نگهداری و بهبود عملکرد هر وسیله ای شرایط و توصیه هایی کارخانجات مربوطه در کنار محصول خود ارائه می دهند.

این مساله در مورد ارزشمندترین نعمت که در دست ماست مستثنی نبوده و در علوم مختلف، نحوه حفظ و تقویت سلامت بدن مورد بررسی قرار گرفته است.

از مهمترین علوم مرتبط با بدن، علوم طبی و ورزشی می باشد که در اینجا مورد دوم مطلوب و منظور نظر ما است.

در اینجا علوم ورزشی را به بخش های کلی مدیریت ورزشی، ساختار بدن و فنون تمرین تقسیم میکنیم که بخش اول را مورد بررسی قرار می دهیم.

مدیریت ورزشی در ساختار کنونی اداری شامل بر وزارتخانه، فدراسیون ها، ادارات کل ورزش در استان ها و شهرستانها و هیات های ورزشی می شود که هر کدام ساختار، ضوابط و اختیارات خاص خود را برای مدیریت منابع انسانی زیر نظر خود و افراد و مجموعه سرزمینی تحت تعهد خود دارند و البته مورد نظر ما در این یادداشت، هیات های ورزشی هستند.

هیات ها اصولا تابع اساسنامه فدراسیون های مربوط به خود هستند که این از قبل تعیین و چکش کاری شده؛ پس در این بخش ایراد آنچنانی و کم و کاستی وجود نخواهد داشت. اما برای اجرای این اصول و اساسنامه لازم است افرادی در هیات قرار گیرند تا کارها پیش برود.

هیات باید جای افراد نخبه در آن رشته ورزشی باشد و با باز کردن درب ورودی هیات، چهره های شاخص آن ورزش یا رشته را شاهد باشیم و این افراد در کنار اشتغال به امور هیات، نیرو پروری نیز بکنند.

هر ورزش و رشته ورزشی بدون پیشکسوتان که همانا ریشه های آن رشته هستند، به کاریکاتوری می ماند که هر بیننده ای را به خنده های تلخ وا میدارد.

یکی از مهمترین آسیب های اساسی که رشته های ورزشی را تهدید می کند کمرنگ شدن پیشکسوتان در بطن ورزش و هیات های ورزشی است.

روسای هیات ها باید به این موضوع واقف باشند که با جمع کردن چند فرد غیر متخصص شاید بتوانند چند ماه هیات را فعال و سرپا نگه دارند اما پس از مدت بسیار کوتاهی کاستی ها شدت گرفته و ضعف ها همچون گوش و دماغ کاریکاتوری که گفته شد، ورم خواهد کرد و مدیریت وی اسباب خنده های تلخ مردم را فراهم خواهد کرد.

متولیان هیات ها باید بدانند که بدون حضور افراد پیشکسوت و متخصص محال است بتوانند در هیاتِ آن رشته ورزشی موفق عمل کنند. باید بدانند که با جمع کردن صرفا چند چهره موجه و البته غیرمتخصص نمی توانند هیات را مدیریت کنند.

باید از پیشکسوتان استفاده شود هرچند که اختلاف نظر و تفاوت سلیقه هم داشته باشند.

البته توصیه مهم به ادارات کل این است که هنگام ثبت نام برای مجامع انتخاباتی روسای هیات ها این است که از ورود افراد غیرمتخصص به ریاست هیات در پله اول جلوگیری شود تا بسیاری از اختلافات بعدی پیش نیاید.

نهایتا پیشکسوتان شاه‌کلید حل مشکلات هستند و با حضور آنان در هیات ها، می توانیم با بهره گیری از تجربیاتشان در رفع مشکلات و بهبود شرایط، گام های اساسی برداشت.

در استان ما، سرپرست اداره کل ورزش و جوانان می تواند با یک برنامه مدون و تشویق و تجلیل از پیشکسوتان، افراد دلشکسته اما متخصص را به هیات ها بازگرداند و روسای تمامی هیات ها را به استفاده از ظرفیت پیشکسوتان در بخش های مختلف هیات مجاب کند.

به امید حضور پیشکسوتان و متخصصان در هیات‌های ورزشی