مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان اردبیل گفت: آن دسته از مشترکین برق مشمول پاداش صرفه جویی در مصرف خواهند بود که تا ۲/۵ برابر الگوی مصرف نسبت به سال قبل مصرف خود را کاهش دهند و به ازای هر کیلووات ساعت معادل ۲ هزارتومان به مشترکان پاداش پرداخت و در حساب بستانکاری آنان لحاظ خواهد شد.

به گزارش انعکاس اردبیل، حسین قدیمی مدیر عامل توزیع برق استان اردبیل صبح امروز در جمع خبرنگاران،بیان کرد: در ۴ماه ابتدایی سال، میزان مصرف برق در اوج خود قرار دارد که علت آن مصرف بارهای سرمایشی و چاه های کشاورزی می‌باشد که ۴۳ درصد این بارها متعلق به مصرف چاه های کشاورزی هستند.

مدیر عامل توزیع برق استان ادامه داد: تا پایان سال ۱۴۰۱ آمار مصرف برق در استان اردبیل شامل ۳۶ درصد مشترکین مربوط به بخش خانگی، ۱۵/۳ درصد در بخش عمومی، ۱۳/۸درصد در بخش کشاورزی، ۲۷ درصد مربوط به صنعت و ۸/۳ درصد مربوط به سایر مسائل بود؛ وزارت نیرو در راستای استفاده صحیح مشترکین از برق و مدیریت مصرف طرح پاداش سراسری به مشترکین را در سطح کشور اجرایی کرده است.

قدیمی اظهار کرد: یکی از طرح های اجرایی وزرات نیرو از سال گذشته پرداخت پاداش سراسری به مشترکین کم مصرف هست که در استان ما از ۵۰۷ هزار مشترک، ۳۳۸ هزار مشترک مشمول پرداخت پاداش شدند که بیش از ۱۸ میلیاردتومان به مشترکین خانگی، در بخش عمومی ۱۵۵میلیون تومان، در بخش کشاورزی ۶۳۸میلیون تومان، در بخش صنعتی ۳میلیارد تومان و در سایر بخش ها ۱۸ میلیون تومان پاداش پرداخت شده است.

این مسئول بیان کرد: وزارت نیرو در جهت مدیریت صحیح مصرف دو سیاست کلی طرح سراسری پاداش صرفه جویی و اجرای قانون افزایش پلکانی برای مشترکین پر مصرف را تدوین و ارائه کرده که در این خصوص مناطق گرمسیری و سردسیر دسته بندی شده‌اند و الگوی مصرف اردبیل در طول سال ۳۰۰ کیلووات بر ساعت و در مناطق شمالی استان از جمله شهرستان‌های بیله‌سوار، جعفرآباد، پارس آباد و اصلاندوز ۴۰۰ کیلووات بر ساعت در نظر گرفته شده است.

وی بر ضرورت استفاده از لامپ‌های LED در مدیریت مصرف تاکید کرد و گفت: ۶۶ درصد لامپ‌هایی که جاده‌ها و معابر استفاده می‌شود از نوع LED بوده و تمام خریدهایی که انجام می‌شود لامپ‌های کم مصرف است که عمر طولانی تر و بهینه تر است. بیش از ۳۲ هزار تعدیل روشنایی با همکاری شهرداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز انجام شده‌ است.

مدیرعامل توزیع برق استان گفت: هنوز مساله ناترازی مصرف در کشور حل نشده و خاموش کردن کولرهای مازاد در مناطق گرمسیری، استفاده از دور کند کولرهای آبی و رعایت دمای آسایش ۲۴ درجه و رعایت مصرف صحیح مخصوصا در ساعت اوج مصرف(از ساعت ۱۱ الی ۱۷ و ۱۸ الی ۲۲) از سوی مشترکان می‌تواند مانع خاموشی‌های احتمالی شود.

خبرنگار: یلدا چابک