معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل بر تخصیص اعتبارات و تسهیلات ویژه برای مدیریت پسماند استان در سال 1402 تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار انعکاس اردبیل، در سومین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان اردبیل که در محل سالن جلسات استانداری اردبیل برگزار شد، سید کمال الدین میرجعفریان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل با اشاره به اهمیت و ضرورت مدیریت و دفن اصولی پسماند در شهرستان های مختلف بر اختصاص اعتبارات ویژه از طرف شهرداران برای مدیریت بهتر پسماند استان در سال 1402 تاکید کرد.

رئیس کارگروه مدیریت پسماند استان اردبیل، توجه ویژه شهرداری‌های استان به اجرای برنامه‌های بازیافت و تفکیک پسماند در مبدا و همچنین اجرای ساز و کارهای مناسب جهت مدیریت نخاله‌های ساختمانی که امروزه موجب نابسامانی در موضوع زیباشناختی شهرهای گردشگری شده است خواستار شد.

معاون استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری در سطح کشور مطرح است که لازمه تداوم این امر توجه به مدیریت پسماند بعنوان یکی از شاخصه های مهم توسعه گردشگری است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت مدیریت پسماندهای ویژه بخش کشاورزی از جمله ظروف سموم و کودهای شیمیایی، بر کاهش استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و ترویج کشاورزی پایدار و ارگانیک با استفاده از توان و ظرفیت شرکت های دانش بنیان تاکید نمود.

میرجعفریان با اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست امری ضروری و حیاتی است خواستار توجه ویژه رسانه ها و صدا و سیما به موضوع فرهنگسازی و آگاهی بخشی عمومی در حوزه محیط زیست و مدیریت پسماند شد و بر قدرت تاثیر گذاری رسانه ها جهت اجرای برنامه های مختلف در حوزه محیط زیست تاکید نمود.

در ادامه این نشست حسن قاسم پور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز با ارائه گزارشی از روند اجرای مصوبات کارگروه مدیریت پسماند در سطح استان از طرف شهرداریها و دستگاههای اجرایی ذیربط بعنوان متولیان اجرای برنامه های مدیریت پسماند استان، بر لزوم ساماندهی و بهبود وضعیت زیست محیطی محل های دفن پسماند شهرهای استان توسط شهرداری ها تاکید نمود.

قاسم پور دبیر کارگروه مدیریت پسماند استان اردبیل با اشاره به وضعیت مطلوب نحوه مدیریت پسماندهای عفونی و همچنین پسماندهای شیمیایی و داروئی استان اردبیل گفت: در سالجاری، مقدار 1457 تن پسماند عفونی در مراکز درمانی و بیمارستانها، بیخطرسازی و جهت دفن نهایی به محل های دفن منتقل شده است و همچنین مقدار 38 تن پسماند شیمیایی و داروئی جهت امحاء به مراکز مجاز امحاء در سایر استانها ارسال شده است.

در این جلسه شهرداران مشگین شهر، بیله سوار، سرعین و پارس آباد و همچنین رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اردبیل گزارشی از وضعیت محل دفن زباله در شهرستان مرتبط ارائه نمودند.