سومین جلسه شواری اداری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل در سال1401 به ریاست مدیرکل و با حضور معاونین، روسای واحدهای ستادی و ادارات تابعه در سالن جلسات این اداره کل برگزار شد.

به گزارش انعکاس اردبیل، حسن قاسم پور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در این جلسه ضمن تقدیر از تلاش های همکاران در جهت حفاظت از طبیعت استان اظهار داشت: در راستای حراست و حفاظت از مواهب طبیعی در تعطیلات سال نو نیز همکاران و محیط بانان در استان در آماده باش کامل هستند.

قاسم پور گفت: خوشبختانه در سال گذشته، منطقه شیروان دره به مساحت 9 هزار هکتار به عنوان منطقه شکار ممنوع به ثبت رسید و امیدواریم در سال آینده بتوانیم منطقه شکار ممنوع دربند مشکول را به عنوان منطقه حفاظت شده، تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان قرار دهیم.

وی ضمن اشاره به ضرورت تامین حقابه تالاب های استان افزود: موضوع ثبت تالاب میل و مغان در کنوانسیون رامسر نیز در حال نهایی شدن است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در خصوص طرح های تکثیر و احیاء حیات وحش در استان نیز بیان داشت: با تلاش شبانه روزی همکاران توانستیم آهوان سايت تكثير و پرورش آهوی مغان را در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی کنیم، ضمن آن که برای نخستین بار در استان 4 راس گوزن زرد ایرانی جهت تکثیر و احیا به سایت فندقلو انتقال داده شد.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در بخش محیط زیست انسانی اظهار داشت: صدور مجوز فعالیت دو آزمایشگاه معتمد محیط زیست در زمینه هوا و صدا، برگزاری مستمر کارگروه های پسماند در سطح استان، برگزاری دوره آموزشی ویژه شهرداران، دهیاران و اعضای شوراهای شهر و روستا، ارسال 97 تن انواع پسماندهای ویژه و صنعتی اردبیل به مراکز امحای مجاز و صدور 803 مورد مجوز احداث واحد تولید، صنعتی و خدماتی از فعالیت های انجام گرفته در این حوزه است.

قاسم پور مجموع اعتبارات جذب شده در سال 1401 را 82 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: برای تجهیز پاسگاه های محیط بانی و ادارات حفاظت محیط زیست استان در مجموع 20 میلیارد ریال هزینه شده است که تهیه تجهیزات اطفا حریق، بی سیم دیجیتال و تجهیزات مرتبط با کاهش مصرف انرژی در اولویت قرار داده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همچنین بر برنامه ریزی طرح های سال 1402 بر اساس توجه به موضوع پیشگیری از معضلات زیست محیطی تاکید کرد.