معاون ارزیابی انطباق و مسئول تمشیت امور جاری استاندارد استان اردبیل در تشریح عملکرد یکساله این اداره کل گفت: در سال 1401 تعداد 1530 گواهینامه تایید ایمنی آسانسور با اعتبار یک ساله در استان صادر شده است.

به گزارش انعکاس اردبیل، حسنعلی حسین پور اعلام کرد: در راستای استانداردسازی و انجام بازرسی های اولیه و ادواری آسانسورها از ابتدای سال 1401تاکنون، تعداد 1026 فقره گواهینامه تائیدیه ایمنی اولیه و تعداد 504 فقره گواهینامه تائیدیه ایمنی ادواری صادر شده است.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی استاندارد، همه آسانسورهای کششی(مسافربری) نصب شده در کشور مشمول مقررات استانداردهای اجباری اعم از تاییدیه های اولیه و ادواری هستند و موضوع لزوم اخذ گواهینامه ایمنی آسانسور قبل از صدور پروانه پایان کار ساختمان به شهرداری ها ابلاغ شده است. همچنین طی مکاتبات انجام شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران با شرکت بیمه مرکزی، مالکان یا بهره برداران بدون دارا بودن گواهینامه تاییدیه ایمنی معتبر اولیه و ادواری آسانسور، امکان اخذ بیمه نامه مسئولیت را نخواهند داشت.

وی اظهار داشت: انجام بازرسی های آسانسور توسط شرکت های بازرسی فنی تایید صلاحیت شده سازمان ملی استاندارد ایران صورت می گیرد و در حال حاضر 8 شرکت بازرسی فنی در سطح استان مشغول فعالیت می باشند.

حسین پور در ادامه یادآور شد: بر اساس اطلاع رسانی های انجام شده، از مورخه 1400/2/1 اجرای استاندارد مربوط به ایمنی آسانسورهای هیدرولیکی و از مورخه 1399/2/1 پله های برقی نیز مشمول مقررات استاندارد اجباری شده است.

معاون ارزیابی انطباق و مسئول تمشیت امور جاری استاندارد استان اردبیل بیان کرد: شهروندان می توانند برای اطلاع از اصالت گواهینامه تائید ایمنی آسانسور، کد ۱۰ رقمی شناسه ملی نصب شده در کابین را به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ ارسال کنند و در صورت غیر معتبر بودن تاییدیه، موضوع را از طریق شماره تلفن8- 33741157 به اداره کل استاندارد استان اردبیل گزارش دهند.