معاون ارزیابی انطباق و مسئول تمشیت امورجاری استاندارد استان اردبیل از صدور بیش از 1100 گواهینامه ارزیابی انطباق صادراتی و وارداتی در سال 1401 خبر داد.

به گزارش انعکاس اردبیل، حسنعلی حسین پور در مورد عملکرد یکساله این اداره کل در زمینه صادرات و واردات، با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد ایران بر کلیه کالا‌های وارداتی و صادراتی مشمول مقررات استاندارد اجباری در مبادی رسمی کالا نظارت دارد اظهار داشت: در سال1401، تعداد 1188 گواهینامه ارزیابی انطباق صادراتی و وارداتی در استان صادر شده است.

وی گفت: 184 فقره از این گواهینامه ها از نوع ارزیابی انطباق کالاهای صادراتی و 1004 فقره نیز از نوع ارزیابی انطباق کالاهای وارداتی بوده و نسبت به برنامه عملیاتی پیش بینی شده به ترتیب 175 درصد در گواهینامه های صادراتی و 396 درصد در گواهینامه های وارداتی رشد عملکرد داشته ایم.

حسین پور افزود: بیشترین اقلام صادراتي در سالجاری شامل خرما، كشمش، سنگ های ساختمانی،رویه درب، ماسه سیلیسی بوده است كه پس از ارزیابی و بررسی کارشناسان این اداره کل و کارشناسان آزمایشگاه های همکار تاییدصلاحیت شده، به مقصد كشورهاي روسيه، گرجستان، عراق و جمهوري آذربايجان صادر شده است.

وی در ادامه یادآور شد بیشتر اقلام وارداتی نیز شامل کامیون کشنده، تخته چندلایه، کاغذ دکوراتیو، شیرآلات صنعتی و… بوده است.

معاون ارزیابی انطباق و مسئول تمشیت امورجاری استاندارد استان اردبیل با بیان اینکه کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استاندارد اجباری و جلوگیری از صدور کالاهای نا مرغوب به منظور فراهم کردن امکان رقابت با کالاهای مشابه خارجی و حفظ بازارهای بین المللی از وظایف مهم سازمان ملی استاندارد ایران است، اظهار کرد: کنترل کیفیت کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نا مرغوب خارجی نیز جزو وظایف سازمان ملی استاندارد ایران می باشد.