مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل از صادرات یک هزارو 618 تن پا و پنجه مرغ تحت نظارت بهداشتی و کیفی اداره کل دامپزشکی در یک سال گذشته از استان اردبیل خبر داد و افزود 4 فقره گواهی بین المللی بهداشتی حمل برای این منظور صادر شده است.

به گزارش انعکاس اردبیل، بهلول تکلوی کشورهای ویتنام و تایلند را عمده ترین وارد کننده پا و پنجه مرغ از استان اردبیل عنوان کرد و افزود: بدلیل مرغوبیت بالا و رعایت استانداردها، شاخص ها و الزامات بهداشتی دامپزشکی پا و پنجه مرغ تولیدی استان در این کشورها مشتریان زیادی دارد.

این مسئول دامپزشکی از صادرات بیش از 260 تن عسل طی 13 فقره گواهی بین المللی بهداشتی حمل به مقصد کشور عراق در این مدت خبر داد و افزود نظارت بهداشتی و کیفی بر صادرات انواع محصولات و فراورده های خام دامی به خارج از کشور و صدور مجوزهای صادراتی یکی از از مهمترین وظایف دامپزشکی است.

مدیر کل دامپزشکی استان کشور همسایه ترکیه را یکی از وارد کنندگان آلایش غیر خوراکی دام از استان برشمرد و افزود سال گذشته بیش از 83 تن آلایش غیر خوراکی دام طی 67 فقره گواهی بین المللی بهداشتی حمل به این کشور صادرات داشته ایم.

دکتر تکلوی در عین حال خاطرنشان کرد در حوزه صادرات آلایش مرغی سال گذشته نزدیک به 18 تن از این فراورده ها طی یک فقره گواهی بین المللی بهداشتی حمل به کشور عراق صادر شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان در عین حال از صادرات 9 میلیون و 504 هزارو 500 عدد تخم مرغ نطفه دار به مقصد کشور ارمنستان طی 11 فقره گواهی بین المللی بهداشتی حمل در سال گذشته خبر داد و افزود در همین مدت 190 تن خوراک و مکمل آبزیان به مقصد کشورهای ارمنستان و قرقیزستان طی 7 فقره گواهی بهداشتی حمل صادر شده است.

وی در پایان سخنانش افزود دامپزشکی استان به سیستم یکپارچه قرنطینه مرزی کشور متصل است و همه مجوزهای بهداشتی و قرنطینه ای حمل و جابجایی دام و فراورده های خام دامی پس از انجام آزمایشات و نمونه برداریهای لازم صادر می شود.