مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل گفت: از ابتدای امسال تاکنون با صدور مجوز برای سه سرمایه گذاری خارجی ۵۵ میلیون دلار در این حوزه اقدام راهگشا در استان اردبیل انجام شده است.

به گزارش انعکاس اردبیل به نقل از خبرگزاری مهر، یعثوب نژادمحمد شامگاه شنبه در جلسه مرکز خدمات سرمایه گذاری اردبیل اظهار کرد: از زمان تأسیس این مرکز تا پایان سال ۱۴۰۰ در بخش خارجی ۵ مورد سرمایه گذاری را به ارزش ۶۷ میلیون دلار شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در یک سال اخیر این میزان سرمایه گذاری با همراهی و صدور مجوز برای سه سرمایه گذار خارجی به ۵۵ میلیون دلار رسیده تا شرایط خوبی را برای اجرای این طرح‌ها شاهد باشیم.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل از فعال شدن سامانه اطلس سرمایه گذاری و بارگزاری اطلاعات آن به چند زبان زنده دنیا خبر داد و گفت: در کنار بارگزاری ظرفیت‌های سرمایه گذاری استان مشخصات طرح‌ها و مکان یابی آنها نیز انجام شده و تاکنون ۶۶ طرح در این سامانه بارگزاری شده است.

نژادمحمد ادامه داد: ۳۰ مورد از این طرح‌ها در مرحله تکمیل مطالعات توجیهی، فنی و تخصصی قرار گرفته که امیدواریم شاهد اجرای این طرح‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه ۱۲۰ طرح با ۱۰ اولویت در شهرستان‌های مختلف استان در مراحل مطالعه، امکان سنجی و همچنین مطالعات فنی – توجیهی قرار گرفته است، گفت: در هر شهرستان قرار است به تعداد ۱۰ طرح اولویت دار برای سرمایه گذاران ارائه شود.

انتشار مجلد ظرفیت‌های سرمایه گذاری اردبیل همزمان با رویداد ۲۰۲۳

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل به شناسایی ۵۴ مورد از قوانین مخل و مزاحم کسب و کار اشاره کرد و افزود: ۲۰ مورد از این قوانین در حوزه اختیارات استانی بوده که با بررسی و پایش دقیق رفع این قوانین مزاحم را شاهدیم.

نژادمحمد بیان کرد: مابقی قوانین برای اصلاح به هیئت مقررات زدایی ارجاع شده که انتظار می‌رود کمبودها و نارسایی‌ها در این حوزه رفع شود.

وی ادامه داد: مجلدی با رویکرد ظرفیت‌های سرمایه گذاری استان چاپ شده و آماده ارائه برای همایش سرمایه گذاری در بهار سال آینده است که به چهار زبان زنده دنیا نیز این مجموعه ترجمه شده و در اختیار سرمایه گذاران قرار گرفته است.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل ضرورت بهبود محیط کسب و کار را با رفع قوانین مخل و مزاحم یادآور شد و بیان کرد: با توجه به راه اندازی بانک اطلاعات زمین یکی از استعلام‌های غیرضرور اخیر که موجب ناراحتی سرمایه گذاران شده استعلام فرودگاه هاست در حالی که به غیر از اردبیل و پارس آباد ما در هیچ نقطه‌ای فرودگاه نداریم و باید این استعلام غیرضرور که هزینه‌ای معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دربردارد برداشته شود.

نژادمحمد با تاکید بر اصلاح قوانین مخل سرمایه گذار در تعارض حریم مجاز دامداری‌های صنعتی و غیرصنعتی اظهار کرد: در این تعارض نیز تکلیف سرمایه گذار روشن نیست و باید کلمه غیرمجاز از این محدوده دامداری‌های صنعتی و غیرصنعتی برداشته شود.

وی به مشکل فاصله طرح سرمایه گذاری از جاده دسترسی به عرض ۶۸ متر اشاره و خاطرنشان کرد: برای واحدهای مستقر حداقل حریم ۱۳۸ متر تعریف شده که ما از ۳۲ طرح گردشگری باید برای ۱۹ طرح حریم ۶۸ متر را تعریف کنیم تا منافع سرمایه گذار به مخاطره نیفتد.

  • منبع خبر : مهر