حبیب آقای فوتبال اردبیل؛ غروب در بامداد زمستانی
حبیب آقای فوتبال اردبیل؛ غروب در بامداد زمستانی
وقتی به تو بگویند “حبیب آقا رفت” ممانعت از سرازیر شدن قطرات اشک غیرممکن می‌شود.

پایگاه تحلیلی خبری انعکاس اردبیل- یادداشت- نادر پرستار؛ شنیدن خبر کوچ یکی از خدمت‌گزاران صادق و تمام‌عیار ورزش اردبیل به دیار باقی، سخت و طاقت‌فرساست. وقتی به تو بگویند “حبیب آقا رفت” ممانعت از سرازیر شدن قطرات اشک غیرممکن می‌شود. به‌یک‌باره خاطرات مرد بزرگ عرصه ورزش و هنر و معمار فوتبال اردبیل از جلوی چشمان خیس و نمناک‌ تو رژه می‌روند، صدای گرم و با احساسش در گوش‌هایت طنین‌انداز می‌شود و با خود می‌گویی حیف شد، حیف.

حبیب آقای فوتبال اردبیل نام و یادش با فوتبال اردبیل عجین است. او برای فوتبال منطقه، معماری بزرگ، مدیری توانا و مسئولی صاحب سبک بود. آن‌هایی که در فوتبال این منطقه درخشیدند و پله‌های ترقی را طی کرده و در دنیای فوتبال برای خود اعتبار کسب نمودند حاصلی از تلاش‌های صادقانه و برنامه‌ریزی‌های اصولی و هدف‌دار این مرد بزرگ بودند.

مردانگی، مهربانی، مردمداری، افتادگی، جوانمردی، صبر و گذشت وی در همه زمینه‌ها زبانزد خاص‌وعام است. دراین‌میان فوتبال اردبیل چه خوش‌بخت بود که سال‌ها سایه انسان منصف و با اراده‌ای چون حبیب آقا را بالای سر خود دید و بدین ترتیب مسیر پیشرفت در مقابلش گشوده شد و به افتخاراتی دست پیدا کرد که هنوز هم مایه دلگرمی و قوت قلب فوتبالی‌های این منطقه می‌باشد.

کاری که حبیب آقای نجفلو برای فوتبال اردبیل در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ انجام داد یاد و نام و چهره او را برای همیشه در صفحات کتاب تاریخ ورزش اردبیل ماندنی کرد. تحولی که وی با درایت و دوراندیشی در فوتبال بانی‌اش شد فراموش‌شدنی نبوده و نخواهد بود.

حبیب آقا در طول عمر پربرکت خود صداقت و راست‌گویی را در عمل معنی می‌کرد. صداقت عصاره جمیع خصال ستوده و همدم با همه نیکی‌ها و میزان ارزیابی کارهای نیک و نشانه بارز شخصیت و برجسته‌ترین صفحات بزرگان و پرهیزکاران است. دستیابی به بسیاری از خلق‌های پسندیده همچون اخلاص و دوری از طمع و پرهیز از حب و بغض‌های شخصی و افراطی به مدد راست‌گویی و صداقت میسر می‌گردد و به همین‌جهت انسان بزرگواری چون حبیب آقای نجفلو به‌خاطر صداقتش از این‌همه صفات برجسته برخوردار بود.

تحول در فوتبال اردبیل و سامان بخشیدن به آن، یکی از دستاوردها و خدمات حبیب نجفلو بود. موفقیت وی در مدیریت فوتبال به یکی از ویژگی‌های بارزش یعنی واقع‌بینی وابسته بود. انتقادپذیری، انعطاف‌پذیری و اعتماد به بازآفرینی و نو آفرینی از جمله ویژگی‌ها و صفات انسان‌های واقع‌بین به شمار می‌رود و چنین بود که آن مرحوم در سایه این صفت برجسته، تحولی در فوتبال منطقه به وجود آورد و با این کار موفقیت در آن سؤال‌ها را تضمین کرد.

حبی اقا هر چند که خیلی زود جمع دوستان، علاقه‌مندان به فوتبال و هوادارانش را ترک کرد اما برای او در این فرصت اندک زندگی چگونه زیستن مهم بود. او به بهترین شکل انسانی زندگی کرد و دین خود را نسبت‌ به جوانان این مرز و بوم به‌خوبی ادا نمود.

حبیب آقای نجفلو مردی با روح بزرگ بود. نیت او با قبول مسئولیت در فوتبال، چیزی جز بهبود کار و ارتقاء برنامه‌ها نبود. او به‌خوبی می‌دانست که هرز رفتن سرمایه‌ها برای ورزش منطقه می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد و چون به این امر اعتقاد داشت آستین همت بالا زد و برای برطرف کردن همه موانع اقدام نمود. در سایه آن تلاش‌ها فوتبال اردبیل در دهه ۵۰ و ۶۰ به جایگاهی رسید که امروز دستیابی به آن موقعیت‌ها به سرابی تبدیل شده‌است.

یاد و خاطره حبیب آقای نجفلو معمار بزرگ فوتبال اردبیل برای جامعه ورزش جاوید و پایدار خواهد بود. به روح بلندش درود می‌فرستیم و برای شادی روحش صلواتی نثار می‌کنیم.