وقتی به تو بگویند “حبیب آقا رفت” ممانعت از سرازیر شدن قطرات اشک غیرممکن می‌شود.

پایگاه تحلیلی خبری انعکاس اردبیل- یادداشت- نادر پرستار؛ شنیدن خبر کوچ یکی از خدمت‌گزاران صادق و تمام‌عیار ورزش اردبیل به دیار باقی، سخت و طاقت‌فرساست. وقتی به تو بگویند “حبیب آقا رفت” ممانعت از سرازیر شدن قطرات اشک غیرممکن می‌شود. به‌یک‌باره خاطرات مرد بزرگ عرصه ورزش و هنر و معمار فوتبال اردبیل از جلوی چشمان خیس و نمناک‌ تو رژه می‌روند، صدای گرم و با احساسش در گوش‌هایت طنین‌انداز می‌شود و با خود می‌گویی حیف شد، حیف.

حبیب آقای فوتبال اردبیل نام و یادش با فوتبال اردبیل عجین است. او برای فوتبال منطقه، معماری بزرگ، مدیری توانا و مسئولی صاحب سبک بود. آن‌هایی که در فوتبال این منطقه درخشیدند و پله‌های ترقی را طی کرده و در دنیای فوتبال برای خود اعتبار کسب نمودند حاصلی از تلاش‌های صادقانه و برنامه‌ریزی‌های اصولی و هدف‌دار این مرد بزرگ بودند.

مردانگی، مهربانی، مردمداری، افتادگی، جوانمردی، صبر و گذشت وی در همه زمینه‌ها زبانزد خاص‌وعام است. دراین‌میان فوتبال اردبیل چه خوش‌بخت بود که سال‌ها سایه انسان منصف و با اراده‌ای چون حبیب آقا را بالای سر خود دید و بدین ترتیب مسیر پیشرفت در مقابلش گشوده شد و به افتخاراتی دست پیدا کرد که هنوز هم مایه دلگرمی و قوت قلب فوتبالی‌های این منطقه می‌باشد.

کاری که حبیب آقای نجفلو برای فوتبال اردبیل در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ انجام داد یاد و نام و چهره او را برای همیشه در صفحات کتاب تاریخ ورزش اردبیل ماندنی کرد. تحولی که وی با درایت و دوراندیشی در فوتبال بانی‌اش شد فراموش‌شدنی نبوده و نخواهد بود.

حبیب آقا در طول عمر پربرکت خود صداقت و راست‌گویی را در عمل معنی می‌کرد. صداقت عصاره جمیع خصال ستوده و همدم با همه نیکی‌ها و میزان ارزیابی کارهای نیک و نشانه بارز شخصیت و برجسته‌ترین صفحات بزرگان و پرهیزکاران است. دستیابی به بسیاری از خلق‌های پسندیده همچون اخلاص و دوری از طمع و پرهیز از حب و بغض‌های شخصی و افراطی به مدد راست‌گویی و صداقت میسر می‌گردد و به همین‌جهت انسان بزرگواری چون حبیب آقای نجفلو به‌خاطر صداقتش از این‌همه صفات برجسته برخوردار بود.

تحول در فوتبال اردبیل و سامان بخشیدن به آن، یکی از دستاوردها و خدمات حبیب نجفلو بود. موفقیت وی در مدیریت فوتبال به یکی از ویژگی‌های بارزش یعنی واقع‌بینی وابسته بود. انتقادپذیری، انعطاف‌پذیری و اعتماد به بازآفرینی و نو آفرینی از جمله ویژگی‌ها و صفات انسان‌های واقع‌بین به شمار می‌رود و چنین بود که آن مرحوم در سایه این صفت برجسته، تحولی در فوتبال منطقه به وجود آورد و با این کار موفقیت در آن سؤال‌ها را تضمین کرد.

حبی اقا هر چند که خیلی زود جمع دوستان، علاقه‌مندان به فوتبال و هوادارانش را ترک کرد اما برای او در این فرصت اندک زندگی چگونه زیستن مهم بود. او به بهترین شکل انسانی زندگی کرد و دین خود را نسبت‌ به جوانان این مرز و بوم به‌خوبی ادا نمود.

حبیب آقای نجفلو مردی با روح بزرگ بود. نیت او با قبول مسئولیت در فوتبال، چیزی جز بهبود کار و ارتقاء برنامه‌ها نبود. او به‌خوبی می‌دانست که هرز رفتن سرمایه‌ها برای ورزش منطقه می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد و چون به این امر اعتقاد داشت آستین همت بالا زد و برای برطرف کردن همه موانع اقدام نمود. در سایه آن تلاش‌ها فوتبال اردبیل در دهه ۵۰ و ۶۰ به جایگاهی رسید که امروز دستیابی به آن موقعیت‌ها به سرابی تبدیل شده‌است.

یاد و خاطره حبیب آقای نجفلو معمار بزرگ فوتبال اردبیل برای جامعه ورزش جاوید و پایدار خواهد بود. به روح بلندش درود می‌فرستیم و برای شادی روحش صلواتی نثار می‌کنیم.