مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل از ثبت تصاویر 4 قلاده پلنگ توسط دوربین‌های تله‌ای یکی از همیاران محیط زیست در مرز مشترک میان دو منطقه شکار ممنوع در بند مشکول استان اردبیل و منطقه حفاظت شده کاغذ کنان استان آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش انعکاس اردبیل، حسن قاسم پور اظهار کرد: در روزهای آغازین اردیبهشت ماه سال جاری یکی از همیاران علاقه‌مند به محیط زیست موفق شد با دوربین تله‌ای خود ابتدا تصویر (فیلم) 3 قلاده پلنگ شامل 2 ماده (مادر و توله) و یک نر بالغ را به ثبت برساند و به فاصله دو روز، یک قلاده پلنگ نر بالغ دیگر را در ارتفاعات منطقه با استفاده از دوربین عکاسی خود ثبت نمود.

قاسم پور افزود: وی طی همان روز توانست پلنگ نر همراه دو ماده را این بار به صورت تنها در حوالی همان منطقه مجددا تصویر برداری نماید.

قاسم پور با اشاره به مشاهده و ثبت پلنگ ایرانی در مناطق هم مرز این استان با استان آذربایجان شرقی و تطبیق مشخصات پلنگ‌های مشاهده شده با اظهارات افرادی که آنها را در منطقه مشکول دیده‌ اند، نشان می‌دهد چهار قلاده پلنگ بین مناطق مشکول و کاغذ کنان در رفت و آمد هستند و علت افزایش حضور این گونه ارزشمند در منطقه، وفور طعمه، عدم دسترسی و دست‌اندازی انسان ها به این مناطق است که حاصل حفاظت و مراقبت شبانه روزی محیط بانان منطقه است.

لازم به ذکر است در سال 1401 نیز محیط‌بانان منطقه شکار ممنوع مشکول موفق به ثبت تصویر پلنگ ایرانی در داخل منطقه شده بودند و همچنین دو قلاده پلنگ دیگر نیز طی همان سال توسط افراد محلی با استفاده از گوشی تلفن همراه از داخل خودرو تصویر برداری شده بود.

منطقه شکار ممنوع در بند مشکول با وسعت 29000 هکتار در شهرستان کوثر قرار دارد و یکی از مناطق بسیار مستعد  و غنی به لحاظ اکولوژیکی و تنوع زیستی استان اردبیل به حساب می آید که در شرف ارتقاء سطح به منطقه حفاظت شده قرار دارد.