تحلیل- کشتی استان به دلایل مختلف مدت‌ها است که از پشتوانه قدرتمند و قابل‌اتکا محروم شده‌ است.

پایگاه تحلیلی خبری انعکاس اردبیل- تحلیل- نادر پرستار؛ برگزاری رقابت‌های چهارجانبه کشتی فرنگی نوجوانان با حضور تیم‌های البرز، گیلان، کردستان و اردبیل، اقدامی شایسته از سوی هیئت کشتی استان می‌باشد.

در ماه‌های اخیر کشتی اردبیل در رشته آزاد و فرنگی در عرصه‌های مختلف و به خصوص قهرمانی کشور، نتایج خوبی نگرفته است و این امر انتقادات از هیئت کشتی استان را موجب شده‌است.

کشتی استان به دلایل مختلف مدت‌ها است که از پشتوانه قدرتمند و قابل‌اتکا محروم شده‌ است. برای‌این که کشتی بتواند بر مشکلات موجود غلبه پیدا بکند و نشانه‌هایی از حرکت به سمت جلو داشته باشد چاره‌ای جز توجه به تیم‌های پایه و پرداختن به تربیت و پرورش نونهالان و نوجوانان ندارد.

در این راه استعدادیابی و به‌کارگیری همه مربیان همراه با ایجاد جو صمیمیت و همکاری و برگزاری رقابت‌های مختلف می‌تواند در شکوفایی استعدادها و معرفی جوانان لایق و توانمند مثمرثمر باشد.

هرچیزی که باعث رقابت بشود و کشتی‌گیران آینده ساز را به رشد وادار نماید باید مورد استقبال قرار گرفته و در برنامه هیئت کشتی استان جای بگیرد.

برگزاری مسابقات متعدد، پیامدهای مناسب برای کشتی استان به دنبال خواهد داشت. برای موفقیت یک کشتی‌گیر نونهال و نوجوان، توجه به روح و روان و آمادگی آن‌ها از نظر روانی ضروری است. باید برای کشتی‌گیر شرایطی را به وجود آورد تا در رویارویی با حریفان دچار ترس نشود و برای دستیابی به این هدف چاره‌ای جز برگزاری دیدارهای متعدد نیست. هرچقدر بدن کشتی‌گیران به تن کشتی‌گیران دیگر بخورد، ترس از بین می‌رود و بدین ترتیب کشتی‌گیرانی شجاع و جنگنده تربیت می‌شوند، کشتی گیرانی که به‌آسانی تسلیم حریف نمی‌شوند و در سردادن سرود پیروزی و برتری تا پای جان می‌جنگند.

در کنار برپایی رقابت‌های مختلف، حضور همه مربیان در صحنه و تعامل همه‌جانبه آن‌ها و تشکیل جلسات هم‌اندیشی برای پیشبرد اهداف تنظیم‌شده هیئت کشتی تأثیرگذار خواهد بود.

رقابت‌های چهارجانبه نوجوانان فرنگی کار، صرف‌نظر از نتایج به‌دست‌آمده، در آستانه اعزام تیم استان به رقابت‌های قهرمانی کشور، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار مربیان قرار می‌دهد تا به‌موقع روی نقاط ضعف و قوت کشتی ایران کار بکنند.

محل برگزاری

از سوی هیئت کشتی استان محل برگزاری این رقابت‌ها سالن سرپوشیده مجموعه ورزشی کارگران در نظر گرفته شده بود. برگزاری این رقابت‌ها در اماکنی که دسترسی تماشاگران به آن سهل و آسان باشد می‌تواند امکان حضور بیشتر تماشاگران را فراهم نماید و در بین آینده سازان کشتی استان نیز ایجاد انگیزه کند.

به جرئت می‌توان گفت که کشتی ورزش اول استان است. حمایت از آن و اختصاص مناسب‌ترین فضا برای رقابت‌ها، حق طبیعی این رشته است. حمایت از کشتی ضامنی برای آینده روشن آن می‌باشد.

پخش مستقیم

پخش مستقیم رقابت‌های ورزشی از شبکه سبلان برای بردن رشته‌های ورزشی به میان خانواده‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. تحقق این امر بستر مناسبی برای افزایش میزان علاقه‌‌مندی نوجوانان و خانواده‌ها به این رشته ورزشی است. خوشبختانه دست‌اندرکاران شبکه سبلان در سال‌های اخیر برای پخش مستقیم برخی از رقابت‌های ورزشی از جمله فوتسال و والیبال روی خوش نشان داده‌اند. رایزنی‌های لازم می‌تواند از نقش مثبت رسانه‌ها در توسعه ورزش و کشتی در صورت پخش مستقیم مسابقات به بهترین نحو استفاده نماید.

آغاز تمرینات نوجوانان

روز گذشته روابط عمومی هیئت کشتی استان با انتشار خبری، از آغاز تمرینات آماده‌سازی نوجوانان فرنگی‌کار جهت اعزام به مسابقات کشوری خبر داد.

حضور یعسوب جوان صالح در کنار جوانانی چون سمیعی، اصلانی و محمدعلیپور نوید دهنده روزهای خوبی برای کشتی فرنگی استان است. استفاده از همه باتجربه ها و بزرگان کشتی فرنگی در کنار مربیان جویای نام و حضور همه اعضای خانواده فرنگی در زیر یک سقف، مسلماً آینده‌ای روشن برای این رشته ترسیم خواهد کرد.