مدیرکل استاندارد استان اردبیل از انجام 144 مورد بازرسی در راستای اصالت سنجی برچسب انرژی لوازم خانگی در مراکز عرضه در ۱۰ ماهه گذشته سالجاری در استان خبر داد.

به گزارش انعکاس اردبیل، هاشم علایی مدیر کل استاندارد استان اردبیل در تشریح عملکرد ۱۰ ماهه این اداره کل در حوزه نظارت بر کنترل نصب و اصالت رتبه های مندرج بر روی برچسب انرژی گفت: تعداد 144 مورد بازرسی از ابتدای سالجاری از مراکز عرضه لوازم خانگی توسط کارشناسان اداره کل و بازرسان شرکت های خصوصی تایید صلاحیت شده انجام گرفته است.

وی گفت: یکی از الزامات سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه تجهیزات انرژی‌بر خانگی از جمله یخچال، کولرآبی، اجاق گاز، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و سایر محصولات، نصب برچسب انرژی بر روی این محصولات است.

وی در ادامه یادآور شد: در جریان این بازرسی ها، موارد مطابق با برچسب انرژی، جعل رتبه انرژی، و وسایل خانگی فاقد برچسب انرژی شناسایی شده و پس از انجام بازرسی‌ها و تایید تخلف، بر اساس مقررات جاری سازمان، ضمن اطلاع رسانی مراتب به ادارات کل استاندارد استان محل تولید فرآورده¬ها، از فروشندگان تعهد جمع آوری نیز گرفته شده است.

علایی گفت: در این زمینه میزان تحقق عملکرد اداره کل نسبت به برنامه ابلاغی سال جاری، 90 درصد بوده است.

مدیر کل استاندارد در پایان به مصرف کنندگان لوازم خانگی برقی توصیه کرد: در هنگام خرید حتماً به برچسب انرژی و رده آن توجه ویژه کنند، زیرا کالاهایی با رتبه‌های انرژی پایین، افزایش هزینه های برق مصرفی را به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین به مردم توصیه کرد در هنگام خرید محصولات خانگی برقی با ارسال کد ۱۰ رقمی درج شده زیر علامت استاندارد برروی برچسب انرژی به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ به صورت رایگان از اصالت برچسب انرژی اطمینان حاصل کنند.