معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده ای استان اردبیل گفت: حدود ۳۸ هزار خودروی سنگین و نیمه سنگین در ۱۱ ماهه گذشته به مراکز معاینه فنی استان اردبیل مراجعه کرده اند.

به گزارش انعکاس اردبیل، رضا شیرین زاده دربازدید از مرکز معاینه فنی شهرستان اردبیل گفت: از تعداد وسایل نقلیه مذکور تعداد ۳۳ هزار و ۴۲۷ خودرو در معاینه قبول و موفق به اخذ برگه معاینه فنی شده و همچنین ۴هزار و۴۶۲ خودروی مابقی نیز در طی فرآیند مذکور مردود شده اند.

وی با بیان اینکه ۲۹ هزار و۷۰۲ خودرو در معاینات فنی اولیه و۳هزار و۷۲۵ خودرو نیز در معاینات فنی بعد از اصلاح عیوب خودرو قبول شده اند افزود:افزایش ۴ در صدی را در مرحله دوم قبولی ها داریم.

معاون حمل ونقل اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان اردبیل در ۱۱ماهه امسال از افزایش ۶ درصدی در کل خودروهای قبولی در انجام فرآیندمعاینه فنی خبرداد و اظهار کرد:در مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی نیز افزایش بیش از ۴درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل که حدود۳۶ هزار خودرو بود شاهدهستیم.

شیرین زاده با بیان اینکه کلیه وسایل نقلیه موتوری اعم از سنگین ونیمه سنگین موظف هستند در دوره های زمانی مشخص و منظم نسبت به انجام آزمون معاینات فنی ،ایمنی و آلایندگی در مراکز مجاز معاینه فنی اقدام نمایند عنوان کرد : هدف از تاسیس مراکز معاینه فنی کاهش آلودگی هوای ناشی از تردد خودرو ها و افزایش ایمنی تردد خودروها است.

وی فعالیت ۴ مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین و نیمه سنگین را در استان اردبیل یادآور شد و اظهار کرد:از این تعداد ۳ مرکز در شهرستان اردبیل و ۱ مرکز نیز در شهرستان پارس آباد در حال خدمات رسانی به مردم هستند.

معاون حمل ونقل اداره کل راهداری وحمل ونقل جاده ای استان اردبیل مدت اعتبار برگه های معاینه فنی صادر شده را برای خودروهای سنگین ونیمه سنگین با عمر ده سال برابر ۶ ماه اعلام کرد و افزود:این اعتبار برای خودروهای با عمر بالای ده سال برابر ۳ ماه است.

وی تصریح کرد:بر اساس قانون هوای پاک دوره معافیت انجام معاینه فنی، از زمان تولید برای وسایل نقلیه سنگین شخصی و دولتی چهار سال و برای وسایل نقلیه عمومی یک سال است.